Twoja przeglądarka nie obsługuje nowych technologii stron www!

Ta strona wymaga nowszej przeglądarki!
Spróbuj Firefoxa lub Chrome!

Cechy dobrego psychoterapeuty

Należy pamiętać, że dobry psychoterapeuta, to terapeuta, który nam osobiście odpowiada. Jeśli nie czujemy się z danym psychoterapeutą komfortowo, lepiej umówić się na spotkanie z innym specjalistą.

Niezależnie od tego, z jakiej metody korzysta terapeuta, w jego kontakcie z nami konieczna jest „ludzka postawa”: zrozumienie, szacunek, otwartość, szczerość, wrażliwość na cierpienie, dawanie poczucie bezpieczeństwa itd.

Potrzebujemy takiego psychoterapeuty, do którego możemy z łatwością powiedzieć to, co myślimy i zapytać o to, co nas interesuje (uzyskanie odpowiedzi to już inna kwestia, zależąca od nurtu, w którym terapeuta pracuje).

Potrzebujemy psychoterapeuty, który będzie zainteresowany tym, kim naprawdę jesteśmy, a nie tym, aby jakoś wpasować nas w swoją teorię.

Psychoterapeuta powinien rozmawiać z nami w atmosferze szacunku.

Terapeuta powinien umieć zbudować z nami relację, w której czujemy się rozumiani, ufamy terapeucie i wierzymy, że może nam pomóc. Dobrze, kiedy czujemy, że terapeuta jest „po naszej stronie”.

Potrzebujemy terapeuty, który nie unika trudnych tematów, za to zauważa, gdy my staramy się ich unikać. W takich sytuacjach zachęca do przyjrzenia się im.

Terapeuta nie może bać się naszych uczuć.

Psychoterapeuta musi być świadomy kontekstu, w jakim funkcjonujemy (sytuacja ekonomiczna, społeczna) i tego, jak ten kontekst na nas wpływa.

Terapeuta nie powinien zbyt pochopnie wypowiadać opinii na nasz temat, nie powinien też prezentować wyraźnej tendencji do ocenienia nas.

Osoba, która prowadzi terapię musi być refleksyjna i świadoma swoich wewnętrznych „treści”. Treści te może wnosić na sesje tylko wtedy, gdy ma to uzasadnienie i służy naszemu dobru.

Terapeuta powinien wyrażać swoje uczucia i być zainteresowany tym co mówimy. Jeśli terapeuta ziewa na spotkaniach z nami, a jego ziewanie nie jest uzasadnioną interwencją terapeutyczną, zastanówmy się czy chcemy się z nim spotykać.

Dobrze jest, jeśli psychoterapeuta jest w stanie dopuścić myśl o ewentualnym popełnionym przez niego błędzie, przyznać się do niego i zmodyfikować swoje zachowanie zamiast zaprzeczać wszystkiemu, kreując się na terapeutę bezbłędnego i idealnego.

Trudno sobie wyobrazić dobrego terapeutę bez spójnego systemu filozoficznego i całościowego spojrzenia na człowieka.

Psychoterapeuta powinien reagować na to, co się wydarza w sposób naturalny.

Jeśli czujemy troskę i ciepło ze strony terapeuty, to dobrze. Badania charakterystyk osobowościowych psychoterapeutów pokazują, że pozytywne rezultaty terapii zależą od umiejętności terapeuty w zakresie empatii (rozumieniu uczuć drugiej osoby) i szczerości (otwartości i niedyrektywności).

Terapeuta powinien mieć poczucie humoru.

Za: Anna Radomska-Malczak

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu!

Skomentuj